Loading…

Profesjonalny Serwis w Warszawie

Warszawa Profesjonalny Serwis Narzędzia Budowlane, RTV, AGD
Kontakt do Mechanika

DAC czyli przetwornik cyfrowo-analogowy R-2R | #90 [Arduino]Wesprzyj kanał ► http://patronite.pl/ElektroPrzewodnik

Schematy z odcinka: http://imgur.com/a/FGxQb

Wyprowadzenia pinów:
UNO – http://foros.giltesa.com/otros/arduino/fc/docs/pinout/uno.jpg
Leonardo – http://duino4projects.com/wp-content/uploads/2013/04/Ardunio_leonardo_pinout.jpg

Programy:
Trójkąt (UNO) – http://wklej.to/4u1ZP
Sinus (UNO) – http://wklej.to/dZxgk
Trójkąt (Leonardo) – http://wklej.to/smHug
Sinus (Leonardo) – http://wklej.to/3Ftn9

Scalony DAC pokazywany w odcinku:
MCP4725

Wesprzyj rozwój kanału:
Zostań patronem ► http://patronite.pl/ElektroPrzewodnik
Kup koszulkę ► http://ElektroPrzewodnik.90.pl/
Odpowiedzi na elektroniczne pytania szukaj na ► http://ElektroOpornik.pl/

Pobrane Profesjonalny serwis i naprawa urządzeń w Warszawie. Od 20 lat zajmujemy się naprawą zmywarek, wyparzarek, kostkarek, pieców konwekcyjno parowych oraz wszystkich innych profesjonalnych sprzętów z których korzystasz prowadząc biznes. Zdajemy sobie sprawę ze specyfiki branży HoReCa dlatego gwarantujemy profesjonalne podejście wraz z dostosowaniem potencjalnych napraw do potrzeb Twojego lokalu.

Serwisant Warszawa jest tutaj aby nieść pomoc ludziom – klientom w nękających ich problemach związanych z codziennym życiem z zakresu:

Hydrauliki – problemy z wodą.Wymiany kranu, uszcelnienia kanalizacji, biały montaż.
Elektryki – problemy z elektryką. Naprawy połączeń elektrycznych, montaż żyrandoli kinkietów, itp.,
Stolarki – problemy z meblami. Naprawy mebli kuchennych, łóżek, szafek kuchennych, szuflad, zawiasów.
Ślusarki – problemy z okuciami zamkami.Drzwi, montaż wymiana zamków, zawiasów, klamek, szyldów.
Remontów mieszkań – malowanie pokoi, układanie paneli podłogowych, remonty.
adaptacja pomieszczenia farba gres grzyb gładź gipsowa instalacja oświetlenia LED instalacja zlewu kafelki kafelki w kuchni klatka schodowa klej kuchnia kładzenie gresu kładzenie kafelków malowanie malowanie klatki schodowej montaż montaż oświetlenia Montaż zlewozmywaka kuchennego naparawy tynkarskie naprawa glifów okiennych naprawa tynku nowa elektryka nowa instalacja elektryczna odświeżanie ścian pleśń pokój dziecięcy poprawki w kuchni poprawki w łazience przeniesienie drzwi przystosowanie pomieszczenia do warunków mieszkalnych remont biura remont kuchni remont pokoju dziecięcego remont w biurze remont wnęki okiennej remont w łazience sylikon układanie gresu układanie terakoty wanna wymiana sylikonu wymiana umywalki zmiana instalacji elektrycznej łazienka.

Fagor, Retigo, Rational, Lozamet, Stalgast, Silanos, Roller Grill, Caterina, Bertos, Aristarco, Ambach, Dihr, Elframo, Foinox, FriFri, Heidebrenner, Inoxtrend, Unox, Kuppersbusch, Lotus, Lainox, MBM, Moretti, Multinox, Olis, Potis, Tecnoinox, Ubert, Zanussi, Colged, Comenda, Elettrobar, Hobart, Hoonved, Krefft, Lamber, Mach, Meiko, Teikos, Winterhalter. Serwisujemy urządzenia chłodnicze takich producentów jak: Brema, Scotsman, Icematic, RM gastro, Simag, Juka, mawi, Cold, Byfuch, Bolarus, Rapa, JBG, Kastel, CAB, FAG, Mareno, Whirlpool i wiele innych.

ZŁOTA RĄCZKA
Wykonamy montaż mebli kuchennych, pokojowych, biurowych. Położymy panele podłogowe oraz zamontujemy drzwi.
Usługi stolarskie i monterskie w szerokim zakresie: Montaż i naprawa mebli kuchennych, domowych, biurowych. Wymiana i naprawa drzwi i okien. Układanie paneli podłogowych. Montaż cokołów, listew przypodłogowych. Montaż oraz wymiana akcesoriów meblowych w tym okuć, zamków i zawiasów.

DALEJ

HYDRAULIKA
Wykonujemy naprawy i modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zamontujemy wannę, wymienimy kran, uszczelnimy wyciek, wymienimy sylikon w brodziku. Zakres naszych prac:
Instalacja sprzętu AGD (zmywarka, pralka) Wymiana zlewu,brodzika, wanny, kompaktu WC. Montaż i wymiana baterii Udrażnianie rur, kolanek, syfonów. Naprawa oraz rozbudowa instalacji wodno-kanalizacyjnej. Montaż i wymiana grzejników.

DALEJ

ELEKTRYKA
Wykonujemy usługi elektryczne w zakresie:
Wymiana, naprawa, montaż gniazdek, przełączników, włączników.
Wykonanie instalacji elektrycznej. Wymiana żarówek, neonów, żarników, halogenów.
Instalacja szyldów, kasetonów, plafonów, reklam świetlnych.
Montaż i wymiana oświetlenia w domu i biurze.
Instalacja a także drobne naprawy sprzętu AGD i RTV.

DALEJ

GLAZURNICTWO
Układamy glazurę oraz terakotę, wykonamy pas glazury w kuchni a także kompleksowo całą łazienkę.
Zakres wykonywanych prac glazurniczych: Przygotowywanie pomieszczenia, skucie starej glazury terakoty, wyrównanie, tynkowanie ścian przed położeniem nowej glazury.
Układanie glazury i terakoty w systemie caro, wykonanie cokołów, otworów montażowych pod punkty hydrauliczne, układanie gresu i glazury na schodach.

43 thoughts on “DAC czyli przetwornik cyfrowo-analogowy R-2R | #90 [Arduino]

 1. A co gdyby zamiast wykorzystywać Arduino do sterowania DAC to użyć DAC i przycisków przyczepionych do jego wejść a z wyjścia czytać Arduino który przycisk był włączony, zwiększa to znacznie ilość możliwych do przyłączenia przycisków do mikrokontrolerów ? Jak nie rozumiesz ( o ile to czytasz to napisz)

 2. Super film. W końcu załapałem o co chodzi z tą drabinką R-2R. Co do pomysłu to na wyjściu dać jeszcze kondensator separujący, i mamy COVOX i możemy odtwarzać muzykę (najprościej zapisaną na np. karcie pamięci jako wav) :)PozdrawiamP.S. Przy okazji dowiedziałem się, że można ustawić cały port.

 3. Polecam pogrzebać trochę w rejestrach układu i ustawić mu PWM na maxa. Nawet przy 8 MHz daje bardzo ładne wyniki. Jeśli zastosujemy filtr RC obcinający częstotliwość PWM i wyżej to mamy ultra fajnego DACa, który potrzebuje tylko jednego pina. Niesłychanie przydatne, gdy projekt jest miniaturowy i sam AVR jest malutki. No i oczywiście generujemy dość szybki przebieg(np wspomniany sinus). U mnie na luzie wychodzi powyżej 40 KHz przy 8MHz wewnętrznego. Strach się bać, gdybym w to ATTINY władował kwarc 40MHz….

 4. Z tego co pamiętam to poza tym, że trzeba ustawić stan wysoki/niski to także trzeba ustawić odpowiednią pracę portów, czy ma port pracować jako wejście czy wyjście.

 5. 31:22 Autor filmu zasugerował na schemacie układ TL-081, BARDZO tego odradzam szkoda, że autor nie sprawdził, co się dzieje z sygnałem po wpięciu tego układu:) Radzę zastosować w tym samym układzie LM358 lub podobny. Widać, że autor filmu miał już wpięty TL081, ale chyba problemy techniczne nie pozwoliły na demonstrację. :))

 6. Hej podobno wyszło cos dużo lepszego od Raspberry i Arduino i przede wszystkim tańszego nazywa się chyba UP Board bridge the gap, będzie jakaś recenzja i porównanie?

 7. Oczywiście, że syntezator wave templat-owy ;). Mógłbyś więcej zrobić odcinków w tym temacie z wykorzystaniem gotowych przetworników i pobawić się trochę w audio 🙂 .

 8. Jak juz masz piękną sinusoidę o częstotliwości 50Hz, to aż się prosi by wykorzystać ją do wysterowania przetwornicy DC/AC 230V, chociaż wykorzystanie procesora jako generatora sinusoidy to trochę jak strzelanie z armaty do muchy.

 9. Nie jestem ekspertem od Arduino, ale czy dałoby się za pomocą tego przetwornika cyfrowo anologowego wyprowadzić sygnał z Arduino bezpośrednio na monitor VGA ? 🙂 Pewnie w grę wchodziłoby zsynchronizowanie Arduino z monitorem i nie wiem czy Arduino podołałoby takim częstotliwościom, nie mniej byłby to ciekawy eksperyment dydaktyczny 🙂

 10. Można pominąć excela i w sumie wyjdzie to samo. Wygenerować sinusa w setupie, wartości wrzucić do globalnej tablicy a potem tych wartości używać w loop przy generacji sygnału. Jeśli pójdziemy krok dalej to możemy użyć algorytmu CORDIC który jest wręcz stworzony do szybkiej generacji wartości funkcji w mikrokontrolerze. Ale ogólnie metoda pokazana na filmie jest poprawna i efektywna. Łapka w górę! 😀

 11. Super gdybyś zrobił odcinek o radzeniu sobie z silnymi zakłóceniami elektromagnetycznymi. Zademonstrował różnicę w zasilaniu układu bez ekranowania i z ekranowaniem. Jak wygląda praca kabla z ekranowaniem a jak zwykłego. Sam chętnie bym się pobawił ale nie posiadam oscyloskopu. Pozdrawiam 🙂

 12. PORT, DDR i PIN( tego tu nie ma) to nie są funkcje tylko makra pozwalające na bezpośrednie odwołanie do rejestrów procesora, to jedno. A po drugie, przy całej moim zdaniem dużej wartości merytorycznej tego kanału pisanie programów w ten sposób to prawie herezja. Może i się czepiam, bo nawyki z "czystego" C dają o sobie znać, ale osobiście jak patrzę np. na zmienną sterującą forem zadeklarowaną jako int i zmieniającą się w granicach 0-255 to mnie szlak trafia, mało że pamięci idzie więcej to jeszcze czas wykonywania się wydłuża. Niby wiem że w tym konkretnym przypadku to nie ma większego znaczenia, ale czasem dobry nawyk może uchronić przed kombinowaniem na około nad optymalizacją albo nawet kupnem droższego, wydajniejszego sprzętu.

Dodaj komentarz